Як використовується поверхня у нашому краї. Поверхня нашого краю. Робота над новою темою

Конспект уроку навколишнього світу у 4 класі

Тема:Поверхня нашого краю.

(Підручник Плешакова А.А. «Навколишній світ»)

Цілі уроку:

    Сформувати в учнів ставлення до поверхні рідного краю. Вчити працювати з карткою.

    Ознайомити учнів із поняттями: яр, балка, кар'єр, терикони, звалище. Розповісти про причини появи та заходи боротьби з ними.

    Розвивати пізнавальну активність дітей, спостережливість, вміння аналізувати та робити висновки.

    Виховувати дбайливе ставлення до природи.

Обладнання:

    Підручник Плєшакова А.А. "Навколишній світ";

    Презентація "Поверхня нашого краю";

    Роздатковий матеріал.

Хід уроку

1. Організаційний момент

Доброго дня, хлопці. Закрийте всі свої очі і послухайте мене:

Чудово все на небі,

Чудово на землі,

Чудово все довкола,

Чудово все в мені!

Розплющили очі, подивилися одне на одного, посміхнулися, тихо сіли.

Над Росією сонце світить,
І дощі шумлять над нею.
В цілому світлі, в цілому світлі
Немає країни її рідної!

Чому в цілому світлі немає рідної країни? (Росія – це наша Батьківщина, країна, де ми живемо. Це наш будинок, який неможливо не любити )

2. Актуалізація знань

Пропоную вам сьогодні вирушити в експедицію. Ви не проти такої пропозиції? Що необхідно взяти із собою в експедицію?(Відповіді дітей.)

Тепер ви готові. Ціль нашої експедиції ви спробуєте визначити самі. А спочатку згадайте те, що ви вже знаєте, щоб застосувати ці знання під час експедиції. Подумайте, що повинні уважно вивчити учасники експедиції перед тим, як вирушити в дорогу?(Свій маршрут.)

Слайд 2

Діти, розгляньте уважно фізичну карту Росії. Який рельєф ви тут бачите?(На території Росії є гори і рівнини. Серед рівнин зустрічаються низовини, височини, або пагорби, і плоскогір'я.)

Як все це можна визначити за картою?(За умовними позначеннями – за кольором.)

Яким кольором ці об'єкти позначені на карті?(Равнини – зеленим, пагорби – жовтим, плоскогір'я – світло-коричневим.)

Учасники нашої експедиції зараз поділяться на три групи, щоби досліджувати рівнини Росії. Кожен з вас бере картку, на якій вказаний географічний об'єкт, що досліджується, і приєднується до своєї групи.

(На картках вказані назви рівнин: Східно-Європейська, Західно-Сибірська, Середньосибірське плоскогір'я .)

Обговоріть у групах, де знаходиться ваш об'єкт, що ви можете повідомити про нього, користуючись фізичною картою.

А тепер представник від кожної групи показує свій об'єкт на карті, називає його та повідомляє підготовлену інформацію.

(На карті з'являються назви рівнин, перевіряється правильність відповідей.)

Де розташована територія нашого краю?(Територія Московської області розташована на Східноєвропейській рівнині.)

Слайд 3

- Учасники експедиціїмолодці, повідомили нам точні відомості. Значить, кожен з вас зможе допомогти одному невдахому іноземному туристу, який, подорожуючи Росією, зробив багато цікавих фотографій, а тепер ніяк не може розібратися в них. Як ви вважаєте, які фотографії міг зробити турист на території нашого краю?

(1, 3, 5.)

Чому ви так вирішили?(На цих фотографіях зображена горбиста рівнина. Це рельєф нашої місцевості.)

Слайд 4

Продовжимо наше дослідження. Обговоріть у групах у відповідь питання слайда: «У чому подібність і відмінність цих географічних об'єктів?» Підготуйтеся зробити повідомлення.(У пагорбів і гір є підошва, схил, вершина. Гора та пагорб відрізняються висотою.)

Слайд 5

Якщо говорити точніше, висота низовин до 200 м, височин – 200-500 м, плоскогір'я – 500-800 м, висота гір – понад 800 м.

Слайд 6

Яке умовне позначення допоможе знайти на карті гори?(Гори позначаються на карті коричневим кольором. Чим вище гори, тим темніший колір.)

Згадайте та обговоріть у групах, які гори знаходяться на території Росії.

Експедиційні групи відправляються за своїм маршрутом і готують повідомлення про свої об'єкти: 1 група вирушає в експедицію на Кавказькі гори, 2 група – на Уральські гори, 3 група – на гори Саяни та Алтай.

Обговоріть у групах, де знаходиться ваш об'єкт, що ви можете повідомити про нього, користуючись фізичною картою.

(На карті по клацанню з'являються назви гір, перевіряється правильність відповідей.)

Слайд 7

Що ви відчули, розглядаючи ці фотографії?(Наскільки гарна наша країна.)

3. Цілепокладання

Слайд 8

Обговоріть у групах відповідь на запитання слайду: як використовується людьми територія нашого краю?

Хто готовий висловитись?(На території нашого краю будуються міста, села, села; прокладаються дороги; обробляються землі.)

Слайд 9

Розгляньте уважно ці фотографії. Що ви бачите на них? (Занедбаний кар'єр, звалище сміття, яр, якісь потворні гори).

Які почуття ви відчуваєте, дивлячись на ці фотографії?(Розчарування, сум, обурення тим, що наробили люди землі.)

Хлопці, такі місця Землі - це біль планети, це її рани. Ми з вами часто говоримо про важливість охорони рідкісних рослин та тварин, води та повітря. Чи потрібно охороняти поверхню землі?

А чому це так важливо для нас?(Відповіді дітей)

Якою ж буде головна мета нашої експедиції?

А що вас зацікавило, коли ви вивчали фото на цьому слайді? На які запитання ви хотіли б отримати відповіді?(Як на поверхні землі з'являються такі рани? Чи можна це виправити?)

4. Відкриття нового знання

Слайд 10

Наступне дослідження ми проведемо на горбистій рівнині. Тут крім пагорбів ми можемо зустріти яр та балку. Пропоную досліджувати ці об'єкти за допомогою слайда та порівняти їх.

( Яр та балка схожі тим, що мають схили. Але схили яру - круті, що обсипаються. А схили балки - пологі, порослі травою, деревами, чагарниками . )

Спробуйте пояснити, як вони з'являються на поверхні землі.

(Освіта яру починається з маленької вибоїни, борозенки на поверхні ґрунту. Потоки талої та дощової води розмивають її, і тому яр поступово збільшується. При цьому він губить великі ділянки родючого ґрунту.

Згодом (через багато років) схили яру стають пологими, заростають травою, чагарниками, деревами. Яр перестає збільшуватися. Так він перетворюється на балку.)

Пропоную перевірити правильність ваших версій.

Слайд 11

У музеї-заповіднику Коломенське є Голосів яр. Подивіться фотографію.

Слайд 12

Як ви вважаєте, чому він так називається?(Відповіді дітей.)

- Назва «Голосів» - виробникове від Болосов. Тобто, названий за іменем Boloca (Beleca) - язичницького слов'янського бога підземного царства і потопортоненого світу. Камені в Солом'янському, що лежать на дні, становили місцем жертвопринесення цьому божеству.

Слайд 13

Подивіться на ці ілюстрації і спробуйте визначити, що є однією з причин утворення яру?

Який гурт готовий розповісти нам про це?

Хто бажає доповнити відповідь своїх товаришів чи висловити іншу точку зору?

( Ще однією з причин появи яру є неправильне оранка земель.

Подумайте, чому неправильне оранка може призвести до появи яру?(По борознах з вершини пагорба стікає дощова та тала вода і розмиває грунт.)

Що ви могли б порадити трактористу, який оре землю на горбистій рівнині?

( Проводити розорювання земель на горбистій рівнині можна тільки впоперек схилу, у цьому випадку борозни затримуватимуть воду, і вода не розмиє ґрунт. )

Слайд 14

Обговоріть у групах, що таке кар'єр та як він утворюється?

Який гурт готовий розповісти нам про це?

Хто бажає доповнити відповідь своїх товаришів чи висловити іншу точку зору?

(Кар'єр - Це величезна рана на поверхні землі. Колись у кар'єрі добували пісок, глину, вапняк, вугілля та ін. корисні копалини. Після закінчення розробок кар'єр залишився покинутим.

Слайд 15

Обговоріть у групах, що таке звалище і як воно утвориться?

Який гурт готовий розповісти нам про це?

Хто бажає висловити іншу точку зору чи доповнити відповідь своїх товаришів?

(Звалища – місця землі, зайняті будівельним сміттям: битою цеглою, уламками скла, плитами та багатьом ін. Звалища виникають біля будівництв. Будівельники звалюють туди залишки будівельних матеріалів.)

Ви досліджували об'єкти, що стають ранами землі. Хто нагадає нам головну мету нашої експедиції?(Уважно вивчити проблеми, що виникли на поверхні нашого краю, та обговорити заходи щодо її охорони.)

Обговорити заходи щодо охорони поверхні нашого краю я пропоную в групах. Завдання для груп ви побачите на слайді.

Слайд 16

(Після обговорення учні висловлюються і звіряються з інформацією зіслайдів 17, 18, 19 .)

Слайд 20

Подивіться на незвичайні гори, які з'явилися на планеті з вини людини. Такі гори називаютьсятерикони . Як ви вважаєте, як вони утворилися?

(Відповіді дітей.)

У якому доступному вам джерелі можна перевірити правильність ваших припущень?(У підручнику.)

Скористайтеся цим джерелом для перевірки.

(Відповіді дітей.)

Утворилися терикони справді з відходів (порожніх порід) при видобутку з корисними копалинами. На жаль, вони зовсім не прикрашають нашу планету, а навпаки – спотворюють її. До того ж вони завдають шкоди довкіллю. Подумайте, яким чином?

(Учитель ставить наводячі питання: що станеться, якщо подме сильний вітер, якщо терикон загориться, якщо піде сильний дощ?)

Як ви вважаєте, чи можна боротися з цим? Що ви могли б запропонувати для вирішення цієї проблеми?

Слайд 21

5. Первинне закріплення

Слайд 22

Гра «Дізнайся мене» (за групами). Кожна правильна відповідь – один бал.

    Я маю підошву і схил, а моя вершина так високо здійнялася в небо, що навіть довелося вдягнути білу шапку. (Гора)

    У мене теж є підошва, пологий схил та вершина. (Холм)

    Мене створив чоловік, я розповсюджую хмари пилу і можу горіти. (Терикони)

    Я – поглиблення земної поверхні, у мене пологий схил, мене покривають трава та чагарники. (Балка)

    Я на краю поля, а утворився я від неправильного розорювання землі. (яр)

6. Рефлексія

Які важливі питання ми з вами обговорювали сьогодні?

Чи вдалося вам отримати відповіді на них?

А зараз я пропоную вам оцінити свою роботу.

Слайд 23

У вас на парті лежать смайлики. Покажіть будь ласка,зелені смайли ті, у кого все вийшло на уроці,жовті - Були помилки, але я все виправив,червоні - У мене погано вийшло.

Хлопці, я впевнена, що коли ви виростете, ви постарайтеся зробити все, щоб наш рідний край став ще кращим, і не було таких місць, які викликають у душі біль та образу.

Виставлення оцінок.

6. Домашнє завдання.

Також я пропоную вам виконати творче завдання: написати звернення до мешканців про те, як вони повинні використовувати поверхню нашого краю, щоб зберегти її для майбутніх поколінь.

Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Поверхня нашого краю 4 клас

Рельєф опуклий зображення на площині. Будова земної поверхні.

Поверхня рівнинна Коли буваєш за містом чи селом, то довкола бачиш місцевість. Поверхня території буває різна. В одних місцях на ній немає ні великих височин, ні глибоких знижень. Таку поверхню називають рівною або рівниною. На деяких рівнинах можна спостерігати підвищення. Це пагорби. Рівнину, де є пагорби, називають горбистій рівниною.

Плоска рівнина

Яр І на горбистій і на плоскій рівнині бувають яри. Часто яри мають круті, стрімкі схили, тягнуться завдовжки на кілька кілометрів, досягаючи ширини та глибини кілька десятків метрів. Нерідко по дну ярів течуть струмки. Після сильних злив та танення снігу струмки стають бурхливими, швидкими і ще більше розмивають яр. Так яр росте вшир і вглиб.

Зображення рівнини на карті Рівнини на картах є зеленим і жовтим кольором. На території Росії знаходяться дві рівнини: Східно-Європейська та Західно-Сибірська.

Поверхня гориста Вершини високих гір часто покриті вічними льодами – льодовиками, що виблискують на сонці. Нерідко льодовики мають химерну форму: те як шапка-вушанка, напхана на голову скелі-велетня; то як розлоге дерево, що простягло убік від стовбура свої крижані гілки. Схили таких гір бувають крутими, стрімкими, а окремі скелі, здається, ось-ось зірвуться і полетять униз, захоплюючи все за собою. Але часто схили таких гір покриті пишними лісами.

Різновид гір Бувають низькі гори, на яких майже немає льодовиків. Зазвичай на схилах і вершинах ростуть різні рослини. Нерідкі в горах одні лише голі скелі або кам'янисті розсипи. Гірські річки та струмки бурхливі, стрімкі. Красиві в горах озера. Вони невеликі за розмірами, але часто дуже глибокі, із кришталево чистою водою.

Зображення на карті Гори на картах зображають коричневими кольорами. Чим вище гори, тим темніше їхнє забарвлення на карті. На території Росії є Кавказькі гори, Уральські гори, Алтай.

Рівнини та гори в житті людини Людина по-різному використовує різні форми поверхні. На рівнинах люди розорюють землю, сіють хліб, садять овочі, розводять сади. Частина рівнин зайнята луками та пасовищами. На пасовищах пасуть худобу, на луках заготовляють сіно. Величезні території рівнин покриті лісами. У лісах заготовляють деревину. На рівнинах зручно будувати дороги, міста, селища.

Пасовище на рівнині

Гори менш придатні для використання людиною. Але і тут, особливо в долинах, люди вирощують різні рослини, а там, де добрі луки, пасуть свійських тварин. у горах важко прокладати дороги: заважають круті схили, глибокі ущелини, урвища. Шосейні дороги зазвичай вузькі. З одного боку дороги може височіти гора, з іншого – бути урвищем. Дороги у горах небезпечні для руху. Тут від водіїв потрібна висока майстерність. Залізниці прокладають у долинах. У самих горах для них будують тунелі.

Рівнини та гори – чудове місце для відпочинку На рівнинах та в горах чимало санаторіїв, будинків відпочинку, туристичних баз. Відпочинок у горах, особливо влітку та взимку. Приваблює багато людей. Гори тягнуть до себе дивовижною красою та незвичайністю.


1. Розгадай кросворд.

По горизонталі:

2. Середньосибірське... Відповідь: Плоскогір'я
4. Штучна гора, створена людиною з відходів промислових розробок. Відповідь: Терікон
7. Один з природних факторів, що руйнівно впливає на гірські породи та ґрунт. Відповідь: Вітер
8. Височина, що піднімається над поверхнею землі на висоту понад 200 метрів. Відповідь: Гора

По вертикалі:

1. Велика рівна ділянка землі, розорана під посіви. Відповідь: Поле
3. Місце видобутку корисних копалин, що неглибоко залягають. Відповідь: Кар'єр
5. Велика промоїна, що утворюється в ґрунті внаслідок сильних злив. Відповідь: Яр
6. Поглиблення у землі з пологими, порослими рослинами схилами. Відповідь: Балка

2. Заповни таблицю. Напиши, якими способами можна охороняти та відновлювати поверхню рідного краю.

Причини руйнування поверхні

Способи відновлення поверхні
Утворення ярів та балок Щоб зупинити утворення яру, маленькі вибоїни закопують і на цьому місці сіють траву. Поперек невеликого яру ставлять низькі тини з вербових кіл і лозин. З часом коли укоріняться, і утворюється надійний живий заслін для потоків води. По краях і схилах яру саджають дерева та чагарники.
Неправильне розорювання земель Проводити оранку можна тільки поперек схилів. А круті схили зовсім не можна розорювати.
Звалища Сортування та переробка сміття на спеціальних заводах. Буртування, висаджування рослинами. Якщо виявите сміттєзвалище, необхідно повідомити про це товариство охорони природи. Необхідно брати участь у збиранні сміття.
Занедбані кар'єри Терикони вирівнюють, привозять ґрунт та висаджують рослини. Вилучають із порожньої породи териконів цінні речовини.

Поверхня Пермського краю неоднорідна.

На заході та в центральній частині знаходиться горбиста Російська рівнина: місцями вона порізана ярами, перетнута долинами річок. На північному сході та сході проходять стародавні Уральські гори.

Найвища гора - Тулимський камінь, висота якої становить 1469 м над рівнем моря.

Каміннями на Уралі називають скелі, що різко височіють над рештою місцевості.

Гори Середнього Уралу досить зруйновані. Вершини їх округлі, куполоподібні, висота незначна.

Між Російською рівниною та Уральськими горами знаходиться низинна рівнина. Вона складена в основному з гіпсу та вапняку. Ці породи легко розмиваються та розчиняються підземними та річковими водами. В результаті їхньої руйнівної спільної дії тут утворилися печери, підземні річки, озера, провали, підземні порожнечі. Так, на південний схід від Пермі є чимало печер.

Найбільша з них - Кунгурська крижана печера, відома у нашому краї, а й далеко поза межами. Протяжність Кунгурської крижаної печери понад п'ять кілометрів.

Це – підземний палац! Сюди не проникає сонячне проміння, тому навіть улітку тримається мінусова температура. Краплі води, просочуючись крізь тріщини, утворюють бурульки, які ростуть зверху вниз (їх називають сталактити) і знизу вгору (їх називають сталагміти). У променях кольорових ліхтарів усе це іскриться, створюючи дивовижну яскраву картину.

Печера складається з безлічі гротів та переходів. Печерні гроти мають різні назви: "Полярний" (тут царство льоду). "Метеорний", "Кораловий", "Ефірний".

Найкрасивіший із них - " Діамантовий грот", Крижані кристали, якого блищать і іскряться і при світлі запалених вогнів.

Зустрічаються в печері та похмурі місця, такі як грот. Данте- у його глибині ніби причаїлося кам'яне чудовисько.

А в гроті Дружба народівЄ велике підземне озеро, воно знаходиться на глибині близько 1300 м і три метри в глибину, яку можна розглянути, оскільки вода кристально чиста, і має природний зелений відтінок, але дуже холодне.

Щороку сюди з'їжджаються допитливі туристи подивитися цей дивовижний підземний палац, навіть зустріти Новий рік із живою ялинкою. Дивовижний факт - у гроті ВелетеньНоворічна ялинка може стояти, не обсипаючись без води, цілий рік і більше років.

Ось така дивовижна печера є у Пермському краї. Надовго залишається у пам'яті її казкова краса.

У 100 км на південь від міста Пермі знаходиться Ординська печера.

У чому її особливість?

Це найдовша підводна печера Росії, друга по довжині Євразії і найдовша у світі підводна печера в гіпсах.

Ординська печера – це унікальне підводне місто. Тут безліч підземних галерей, які можна розглянути завдяки прозорій воді.

Дослідники, геологи, географи, біологи, вивчаючикарстові явища Уралу, проводять постійні спостереження в печерах та його околицях.

За підрахунками вчених, чотири п'яті території нашого краю складають горбисті рівниниі одну п'яту - гори.

Рівнинна поверхня зручніша для сільського та лісового господарства, будівництва промислових підприємств, доріг та житлових комплексів. Проблеми у господарську діяльність людини створюють гори, яри, карстові освіти. Вони заважають будівництву доріг та промислових об'єктів, сільському господарству та видобутку корисних копалин. Однак багато з них є дивовижно красивими і величними об'єктами, як, наприклад, Чувальський камінь.

Хребет Чувальський Камінь

Пилоподібний уступ на західному схилі

Хребта Куриксар відповідає мансійському

Назвою – «півнячий гребінь».

Гора Мунін-Тумп

Вулканіти чувальської свити нерідко бронюють

Рельєф і надають вершин характерний вигляд

Руїнних міст.

Форми земної поверхні

Рівнини- це рівні або майже рівні ділянки земної поверхні
Гори-Це дуже нерівні ділянки земної поверхні, які сильно височіють над навколишньою місцевістю.
Майже всі гори виникли через рух тектонічних плит. Вони бувають трьох основних видів - складчасті, блокові та купольні. Більшість найвищих гір, наприклад, Гімалаї (Азія), - складчасті; вони простягаються на великі відстані, формуючи ланцюги. Деякі гори ще ростуть, інші руйнуються, чи піддаються ерозії, під впливом атмосферних явищ.
Частини гори та пагорба
У гори і пагорба частини називаються однаково, їх три: вершина, схил і підошва, або інакше підніжжя. Схил може бути крутий і пологий. Гору від пагорба відрізнятиме висота.

Намалюй гору та підпиши її частини

Яка поверхня у вашому краї? Намалюй або наклей фотографію

Рівнини

Гори

Високо в горах ти можеш побачити деякі з найбільш вражаючих пейзажів нашої планети: зубчасті, засніжені гірські піки, глибокі ущелини, широкі долинні льодовики, стрімкі річки та водні потоки. Гори постійно кидають виклик людському прагненню пригод.

Завантаження...
Top